GAYRİMENKUL SATIŞ SÖZLEŞMESİ

GAYRİMENKUL SATIŞ SÖZLEŞMESİ

 

TARAFLAR                               :

Madde 1)

Bir tarafta ;   Vali Ali Fuat Güven Cad. No:50  ESKİŞEHİR adresinde mukim DETAY YAPI MİMARLIK MÜHENDİSLİK VE TELEKOMİNİKASYON HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİN ŞİRKETİ ( Sözleşmede kısaca DETAY olarak anılacaktır.) ile ,

Diğer tarafta ;

ADI SOYADI                    :

TELEFON/ FAX                 :0

GSM NO                          :0

E-mail                            :……………………………………@………………………………

VERGİ DAİRESİ/ NO          :…………………………………………………………………..…

TC KİMLİK   NO               :…………………………………………………………………….   

VARSA VEKİLİ                 :……………………………………………………………………..

ADRES                           :………………………………………………………………………………………………………………………………….

Yukarıda bilgileri yazılı olan kişi  ( Sözleşmede kısaca MÜŞTERİ olarak anılacaktır.) arasında, aşağıda belirtilen kayıt ve şartlar çerçevesinde, kısaca SÖZLEŞME olarak anılacak olan tarafların üzerinde tam olarak karşılıklı anlaştıkları iş bu Gayrimenkul Satış  Sözleşmesi ‘yi imzalanmıştır.

Taraflar, yukarıdaki bilgilerde değişiklik olduğunda, değişiklik hususunu diğer tarafa derhal ve en geç üç gün içinde yazılı olarak bildirmek zorundadır.

 

SÖZLEŞMENİN KONUSU :

Madde 2)

Pafta No: ……………….          Ada No:  ……………….           Parsel No: ……………..                            

Mahalle: ………………………… Cadde: …………………………..    Sokak  :   ……………………..No: ……….

ESKİŞEHİR İlinde Yukarıda detaylı adresi verilen ……. katlı ………… daireli  yapıdan  ……….kat ve ……….  nolu  gayrimenkulun , DETAY tarafından aşağıdaki teknik şartlar ve ödeme koşulları ile MÜŞTERİ’ ye  satılmasıdır.

                                                          

KOŞULLAR                               :

Madde 3)

a-       Gayrimenkul  ….. oda …… salon; mutfak, banyo, duş, wc ve balkon birimlerine sahip; brüt …………. m2 alana  sahiptir.

b-       DETAY, etüt üzerinden yaptığı satış sonrasında; uygulama projesine geçilirken belediyeden kaynaklanan değişiklikleri yapmak zorundadır. Bu hakkını her zaman gizli tutar. Satışı yapılan gayrimenkulu ciddi anlamda etkileyen bir değişiklik olursa da bunu MÜŞTERİ’ ye bildirecektir.

c-       İş bu sözleşmenin imzalanması anında, ödeme planı doğrultusunda kaparo alınacaktır. MÜŞTERİ’ nin alışverişten vazgeçmesi halinde ; kaporanın 5.000.YTL ye kadar olan bölümü hiçbir şekilde iade edilmez. Satış ile ilgili yapılan mesai nin hizmet bedeli olarak faturalandırılır. 5000 YTL den fazla olan kısım ise 6 ay sonra 6 aylık dönem içinde peyderpey yapılır. Bu madde  sözleşme imzası ile 2. ödeme arasındaki dönem için geçerlidir.Daha sonraki fesih durumları MADDE 11 ‘de açıklanmıştır.

d-       MÜŞTERİ bu sözleşmeye göre tüm ödemelerini yapmadan veya kalan ödemeleri karşılığı teminat vermeden tapu devri isteyemez.

e-       DETAY, subasman vizesinden sonra (MÜŞTERİ sorumluluklarını yerine getirdiği takdirde), kat ittifakını kurarak; MÜŞTERİ ‘ye kat ittifakı tapusu verecektir.

f-        Gayrimenkul, genel iskan alınarak teslim edilecektir. Ferdi iskan alımı tüm gayrimenkul sahiplerinin iştirakini gerektirdiği için DETAY bu  aşamadan sorumlu tutulamaz. Ancak imalat ve resmi dairelerde DETAY’ ın sorumluluğundaki bir konuda eksiklik doğarsa bunu tamamlamak ve düzeltmek zorundadır.

g-       DETAY  teslim aşamasında, abonelik gerektiren konularla ilgili tüm proje, evrak, makbuz vs. temininden sorumludur.

h-       MÜŞTERİ ferdi iskan aşamasında aynı binada bulunan diğer mülk sahipleri ile beraber hareket etmek zorundadır.Yapının genelini etkileyecek hal ve hareketlerden kaçınacaktır.

i-         Yapılacak ödeme; yapının genel iskan alınmış hali içindir. Bu ödemeye tapu  ve ferdi iskan masrafları dahil değildir. MÜŞTERİ den , iş bu sözleşmede açıklanmış konular dışında; başka bir isim ve nam ile herhangi bir ödeme talep edilemez.

j-         MÜŞTERİ sözleşme gereği ödeme ve teminatları vermeden iş bu gayri menkulü 3. şahıslara satamaz; devredemez. Böyle bir durumda DETAY,  3. şahsı hiçbir şekilde  muhatap almaz.

k-       MÜŞTERİ iş bu sözleşme ile ilgili her türlü konuda muhatap olarak DETAY’ ı bilecek; inşaatta çalışanlarla muhatap olmayacak ve yapının imalat sürecini etkileyecek hal ve hareketlerden kaçınacaktır.

l-         MÜŞTERİ teknik şartnamedeki imalatlarda değişiklikler isterse bunları DETAY’ a önceden bildirecek; DETAY’ ın iş bu sözleşme ve eklerindeki taahhütleri dışındaki imalatların bedelini nakden ödeyecektir.

m-     MÜŞTERİ’ nin özel istekleri vs. dolayısıyla oluşan gecikmeler teslim tarihine eklenecektir.

TEKNİK ŞARTLAR  

Madde 4)

a-       Isıtma: kombili olacak; kombi 1. sınıf ve TSE li olarak  DETAY tarafından takılacaktır. Petekler PKKP dekoratif panel petek olacak ve montaj sonrası tesisat test edilecektir.

b-       Yalıtım; TSE 825 normlarına uygun olarak yapılacak; bina, bodrum tavanı, çatı, dış duvarlar, katlar arası ile   merdiven kovasından yalıtım yapılarak her birimin kendi içinde ısı kaybı önlenecektir.

c-       Taşıyıcı sistem hesaplanan statik ve betonarme sisteme uygun olarak imal edilecektir.BS25 beton ve nervürlü demir kullanılacaktır.

d-       Yapı mimari projeye uygun olarak imal edilecek; cephe ve diğer konularda mimari proje esas alınacaktır.

e-       Binaya müşterek TV anteni konulacaktır.

f-        Yangın tesisatı döşenecek, yangın projesi doğrultusunda  yangın dolapları, yangın tüpleri, ışıldak ve yangın alarm sistemi montajı yapılacaktır.

g-       Bahçeli yapılarda; bahçe temizlenecek, gerekli yerlere bahçe duvarı yapılacaktır.

h-       Bina merdivenleri mermer, duvarlar su bazlı plastik boya ve korkuluklar yapılacaktır.

i-         Elektrik sayacını DETAY, su ve doğalgaz sayacını MÜŞTERİ alacaktır.

j-         Bina girişinde tüm bağımsız bölümlerle iletişimi sağlayan diafon aparatı takılacaktır.

k-       İç kapılar Amerikan kapı(salon kapıları camlı), dış kapılar ise beton dolgulu çelik kapı,

l-         Pencereler; ısıcamlı, ısı yalıtım contalı profil ahşap ve denizlikler mermer olacak.

m-     Seramikler; 1. sınıf  olacaktır.Banyo ve Wc tavana kadar seramik olacaktır.

n-       Vitrifiyeler; 1. sınıf  olacak ve mimari projeye uyulacaktır.

o-       Su armatürleri 1. sınıf olarak takılacaktır.

p-       Odalar ve salon zemini E1-AC3-IC1 özelliklerine sahip laminat parke olacaktır.

q-       Duvarlar saten alçı üzerine plastik boya olacaktır.

r-        Tavanlar çerçeve şeklinde kartonpiyer yapılacaktır.

s-        Mutfak dolapları profil kapak kullanılacaktır. Aspiratör veya davlumbaz takılmayacaktır. Mutfak tezgahı  mermer  olacaktır. Mutfak tezhahı boyunca yeterli elktrik prizi konulacaktır.

t-        Her bağımsız birimin, aspiratör ve kombi bacaları ayrı ayrı çatıya çıkacak; hiçbir şekilde birbirine bağlanmayacaktır.

u-       2 adet telefon hattı bağlanacak; salon, giriş holü, mutfak, oturma odası ve ebeveyn yatak odasına telefon prizi takılacaktır.

v-       Banyo ve mutfakta sıcak su tesisatı döşenecek; tüm temiz su tesisatında PPRC esaslı boru ve fittingsler; pis su tesisatında ise, 3,2 mm dublex boru ve fittignsler kullanılacaktır.

SATIŞ BEDELİ VE ÖDEME PLANI

Madde 5) Söz konusu gayri menkulün satış bedeli  ……..000-YTL(…………………………..YeniTürkLirası dır)

             

Madde 6) Ödeme Planı:

Peşinat                :

…………………………:……………………………………………

…………………………:……………………………………………

TOPLAM              : …………………………-YTL

 

 

TESLİM SÜRESİ VE CEZAİ ŞART

Madde 7)   

Söz konusu daire …./…./……….  tarihinde teslim edilecektir.Eğer mücbir  sebepler oluşursa bu süreye 6 ay ilave edilebilir.Ancak bu 6  aydan sonra da teslim gecikir ise DETAY, daire sahibinin mağduriyetini gidermek için  aylık 400 YTL kira bedeli ödemeyi kabul eder.

MÜCBİR SEBEPLER

Madde 8 ) 

Varsayılan mücbir sebepler; sel, deprem, ülkenin savaşa girmesi, beklenmedik kış soğukları, gerekli malzemelerin ülke genelinde temin sıkıntısı oluşması,  ülke ekonomisini etkileyecek mali krizler oluşması……

SATIŞ SONRASI TEKNİK DESTEK                     

Madde 9)   

DETAY, iş bu sözleşme gereği sattığı gayri menkulde TSE garantili malzeme kullanacaktır.Bu malzemelerin kendisinden doğacak hata ve arızalar haliyle DETAY aracılığı ile bu markalara aittir.Ancak işçiliklerden dolayı oluşabilecek tüm arızalardan direk DETAY sorumludur.Kullanımdan kaynaklanmayan ve ilgili mevzuatlar gereği garanti kapsamında olan malzemeler ve DETAY tarafından yapılan işçilik ile ilgili tüm aksaklıklar, MÜŞTERİ tarafından  ‘İMALAT HATA FORMU’ doldurularak DETAY’ a bildirilecektir.DETAY bu aksaklıkları en kısa zamanda giderecektir.

CARİ HESAP                            

Madde 10)   

DETAY,  MÜŞTERİ’ nin çek senet veya cari hesap ödemelerinde temerrüdü halinde aylık %4 faizi, temerrüd gününden başlatmak ve adli mercilere intikal halinde gecikme tutarının %15’i tutarında Avukatlık ücretini talep etme hakkına  sahiptir.

TEBLİGAT ADRESLERİ

Madde 11)  

Tarafların tebligat adresleri başlangıçta belirlenen adreslerdir. Herhangi bir değişikliğin noter marifetiyle yazılı olarak bildirilmemesi halinde, bu adreslere yapılan tebligatlar geçerlidir. Bu adrese tebliğ yapılmasında Tebligat Kanunu md.35’in uygulanması hususunda taraflar mutabık kalmışlardır.

SÖZLEŞMENİN FESHİ

Madde 12)

DETAY;

     a-    MÜŞTERİ sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmemesi hali,

b-    Ödemelerde temerrüde düşülmesi halinde,

c-    Sözleşme süresince MÜŞTERİ tarafından verilen çeklerden birisinin karşılıksız çıkması, senedin vadesinde ödenmemesi hali ile MÜŞTERİ’ nin iflası, aczi ve konkordato talep etmesi hallerinde.

 

MÜŞTERİ  ise;

a-       DETAY iş bu sözleşme ve eklerine uymaması,

b-       MÜŞTERİ sorunluluklarını yerine getirdiği halde, DETAY tapu devrini yapmaması,

c-       DETAY, teslim süresinde  gayrimenkulu teslim etmemesi ve opsiyon süre bitiminden sonraki 6 ay boyunca kira bedelini ödememesi.

d-       Hatalı imalat ve malzeme kullanımında; detay gerekli değişiklik ve düzenlemeleri yapmaması hallerinde,  iş bu sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilirler.

Bu şartlar dışında hiçbir şekilde bu sözleşmenin tek taraflı feshi söz konusu değildir.

 

Aksi halde taraflar 10.000.YTL cezayı ödemeyi kabul eder.Tek taraflı fesih bu şartlar oluşmadığı halde MÜŞTERİ tarafından gerçekleştirilir ise; o tarihe kadar yaptığı ödemeden ceza miktarı düşülecek ve kalan bakiye 3 ay sonra  ödenecektir.

ANLAŞMAZLIKLARIN  GİDERİLMESİ

Madde 13)  

İş bu sözleşmenin uygulanmasından doğacak uyuşmazlıklarda DETAY’ ın defter ve muhasebe kayıtlarının kesin delil teşkil edeceği ve uyuşmazlık halinde ESKİŞEHİR Mahkemelerinin ve İcra Dairelerinin yetkili olacağı hususunda taraflar mutabık kalmışlardır.   ……/ …. / 2007.

DETAY YAPI MİM.MÜH. ve TEL.SAN.TİC .A.Ş.                                       MÜŞTERİ

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !